Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... confidentialitate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

confidentialitate

BUNA SEARA.M AM CONFRUNTAT CU O SITUATIE F NEPLACUTA IERI.AM UN CREDIT LA PIRAEUS BANK DE DOI ANI.PINA IN LUNA DECEMBRIE TOATE RATELE AU FOST PLATITE FARA NICI O INTIRZIERE.PE 7DECEMBRIE AM AVUT UN DECES IN FAMILIE-TATAL-.AM FOST PE DATA DE 13 LA BANCA SI AM VB CU EI LE AM EXPLICAT CA NU POT PLATI RATA IN LUNA DECEMBRIE (PE 15)DEOARECE NU MAI AVEAM NICI UN LEU,CU PROMISIUNEA CA O VOI PLATI PE 8 IANUARIE CIND LUAM SALARIUL.IERI,RESPECTIV PE 5 IANUARIE,O DOAMNA F" BINEVOITOARE" DE LA PIRAEUS A SUNAT ACASA ,UNDE I A RASPUNS CUMNATA MEA.,CAREIA I A DAT TOATE DETALIILE DESPRE CREDITUL MEU,CE SUMA AM DE PLATA,CITE ZILE DE INTIRZIERE AM,CARE ESTE SUMA PE CARE AM LUAT O,ABSOLUT TOT................DESI STAM IN ACEEASI CASA,NOI SUNTEM TOTAL SEPARATI.M A DERANJAT F TARE CA ACEA DOAMNA A DAT TOATE ACESTE DETALII,M AI ALES CA STIA CA NU VB CU TITULARA DE CONTRACT.,CI CU O ALTA  PERSOANA STRAINA.AS VREA SA I FAC ACESTEI DOAMNE O RECLAMATIE .NU AVEA VOIE SA DEA ACESTE DETALII,NU?CE MA SFATUITI SA FAC?UNDE ESTE CONFIDENTIALITATEA CU CARESE LAUDA BANCILE?VA ROG SAMI RASPUNDE TI........................
In afara de reclamatie pe care o puteti face la parchet pentru abuz in serviciu pueti evetual cere si daune interese
In mod evident, banca, prrin reprezentantul ei, si-a incalcat obligatia de confidentialitate pe care o are fata de Dvs. Teoretic, puteti face plangeri penale, reclamatii la conducerea bancii sau actiuni in despagubire...

Practic, trebuie sa dovediti cele intamplate, lucru oe care il banuiesc a fi imposibil. De asemenea, ar trebui sa indicati persoana care a oferit acele informatii...

Sfatul meu: let it be :(
multumesc pt raspuns.stiu persoana care adat telefon,am sunat o si am vb cu ea.a recunoscut ca a dat aceste informatii,de asemenea am facut reclamatie pe site ul bancii piraeus,au un formular de reclamatii.
Din nefericire , tot mai multe persoane se plang de incalcarea confidentialitatii in contractele de imprumut bancar. Consider, ca in eventualitatea unei rezolvari a cazului dumneavoastra, ar fi indicat sa postati pe site si rezultatul. Multa bafta.