Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Am urmatoarea situatie: O persoana e in preaviz 20 zile lucratoare in urma concedierii. Mai are dreptul sa vina doar 4 ore la servici in loc de 8 in aceasta perioada? Daca da are voie sa vina o saptamana 8 ore si una sa nu vina? Cum sa pontez?
A doua problema: Daca vine 4 ore eu o platesc 4 sau 8 ore?
Persoana poate veni doar 4 ore pe zi fara a ii fi afectate drepturile salariale si cele conexe. Indiferent daca vien 4 sau 8 ore persoana trebuie pontata program normal.
O astfel de masura de protectie a salariatului concediat , se acorda ,in conditiile in care exista o prevedere in acest sens in CCM la nivel de unitate , sau se face mentiunea in preavizul de concediere privind programul de lucru al salariatului pe perioada acestuia.
Daca va incadrati in aplicarea acestei masuri, programul de lucru al salariatului pe perioada preavizului poate fi de 8 ore 10 zile sau de 4 ore in cele 20 zile de preaviz. Salariatul va fi pontat 8 ore in toate zilele de preaviz.
Multumesc.
1. Chiar daca nu aveti o asemenea prevedere in CCM sau in Regulamentul intern angajatorul poate sa permita salariatului ca in perioada de preaviz sa lucreze 4 ore pe zi sau 10 zile cu 8 ore si 10 zile sa absenteze.

2. Indiferent care din variante o adopta angajatorul, el trebuie sa-l ponteze 8 ore pe zi si sa-l plateasca pentru acestea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane