Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta.Ce-i de facut?Cum se poate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta.Ce-i de facut?Cum se poate inlocui?

Sunt ceteatean american stabilit in SUA.Dorsc sa ma pensionez (Varsta 70 ani). Am pierdut cartea de munca si nu stiu ce sa fac si cum sa procedez. Am lucrat in Romania din 1960 pana in 1973.Va rog dati-mi un sfat,o idee.
Va multumesc.
Hans Ion
Se poate face reconstituirea vechimii in munca, in cazul acesta.
Cererea se adreseaza Comisiei de reconstituire a vechimii în muncă din cadrul D.M.S.S.F. din judetul in care ati avut ultimul domiciliu in tara.
Cererea va cuprinde : datele de identificare ale solicitantului, perioada ce se doreşte a fi reconstituită, funcţia, meseria sau specialitatea în care şi-a desfăşurat activitatea, unitatea cu care a fost în raport de muncă, înscrisuri originale din care să rezulte lipsa arhivei sau a documentelor doveditoare, precum şi a faptului că între solicitant şi unitate a existat un raport de muncă, propunerea a doi martori ce vor fi audiaţi care pot dovedi cu acte că au lucrat împreună cu solicitantul, în aceeaşi perioadă şi unitate.