avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nu mai pot achita rata la banca in Italia. Ma pot da ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nu mai pot achita rata la banca in Italia. Ma pot da afara din casa?

Buna ziua,

Tatal meu a preluat in 2008 un imprumut de la o banca din Italia pentru un apartament de 2 camere (aflat tot in Italia).
Rata lunara este de 800 de euro. Creditul fiind luat pe perioada maxima de 30 de ani.
In momentul de fata are dificultati in a mai plati aceasta rata de 800 de euro.
El ar putea plati doar 500 de euro lunar.
Ce se poate intampla daca plateste doar 500 de euro? Il da afara din casa?

Va multumesc!
Cu stima,
Ionut
Cel mai recent răspuns: ionut_85 , utilizator 22:34, 28 Iunie 2012
Ar trebui sa mearga la banca sa negocieze problema. Clauzele contractului se pot schimba de comun acord. Banca are interesul sa-si primeasca banii si sa-si pastreze clientii. Se poate face si o prelungire a perioadei de rambursare.
De prelungire nu poate fi vorba deoarece are deja 54 de ani acum + inca 26 de ani = 80 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanda banca STANCIU71 STANCIU71 Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Am luat un imprumut de 20000 euro pe 25 ani cu 7,5% dobanda anuala. Timp de 10 ani am achitat lunar rata + dobanda, dobanda ... (vezi toată discuția)
Legalitate sau escrocherie? ContSters79575 ContSters79575 Am facut un imprumut de 7 000RON in 2005 cu rambursare in 5 ani urmand sa platate 190 lunar. In 2008 am primit o oferta de la banca sa mi se suplimenteze ... (vezi toată discuția)
Executare silita apartament ipotecat tatiananae81 tatiananae81 Buna ziua, am un credit ipotecar pe care nu-l mai pot platii pentru ca e in valuta si rata depaseste castigul nostru pe familie.Am trecut deja prin doua ... (vezi toată discuția)