Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nu mai pot achita rata la banca in Italia. Ma pot da ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nu mai pot achita rata la banca in Italia. Ma pot da afara din casa?

Buna ziua,

Tatal meu a preluat in 2008 un imprumut de la o banca din Italia pentru un apartament de 2 camere (aflat tot in Italia).
Rata lunara este de 800 de euro. Creditul fiind luat pe perioada maxima de 30 de ani.
In momentul de fata are dificultati in a mai plati aceasta rata de 800 de euro.
El ar putea plati doar 500 de euro lunar.
Ce se poate intampla daca plateste doar 500 de euro? Il da afara din casa?

Va multumesc!
Cu stima,
Ionut
Ar trebui sa mearga la banca sa negocieze problema. Clauzele contractului se pot schimba de comun acord. Banca are interesul sa-si primeasca banii si sa-si pastreze clientii. Se poate face si o prelungire a perioadei de rambursare.
De prelungire nu poate fi vorba deoarece are deja 54 de ani acum + inca 26 de ani = 80 de ani.