Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Probleme la stomatolog
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Probleme la stomatolog

In cazul in care medicul meu stomatolog a facut unele greseli (legate de coroanele dentare ) , greseli pe care mi le a confirmat vizita la un al doilea stomatolog cum sa procedez ? Inca nu mi a fixat coroanele dentare definitive dar orice repros va avea repercursiuni asupra mea- si in plus cine ar mai avea curaj sa mai continue la un astfel de medic? Daca o sa i aduc la cunostinta nemultumirile mele nu o sa mi mai inapoieze radiografiile facute in privat . Dar cel mai important este ca a facut greseli ireparabile. Ii reprosez direct sau fac o plangere?
Daca exista o culpa medicala , care poate fi "transformata" de lege in culpa penala , numai o expertiza de specialitate poate stabili.
In aceasta situatie , aveti posibilitatea de a formula plangere , probabil pentru malpraxis , la Camera Federativa a Medicilor , mi se pare ca si stomatologii au una , dar si aici situatia nu este "roza" intrucat astfel de organisme , pe principiul "corb la corb nu isi scoate ochii" se poarta precum niste organizatii profesionale care doar iau apararea celor aflati in situatii porfesionale dificile/grave.
Formulati plangere penala la parchet , solicitand ca in urma cercetarilor care vor fi intreprinse sa se stabileasca si incadrarea juridica a faptei.
In cadrul aceste plangeri , probabil se va administra proba cu expertiza medico-legala care va stabili eventuala culpa , in afara unuor alte probe cu care va fi coroborata.
Puteti formula si actiune civila in pretentii , astfel cum am aratat mai sus.
Este recomandabila angajarea unui avocat priceput pentru a va consilia si pentru a va sustine problema.

N.B.
Daca va exista o culpa reala :

Categoria , din ce in ce in ce mai raspandita , a medicilor incompetenti , a penibililor.
"Baietii" acestia au bani si isi cam permita orice , inclusiv sa nu stie carte .
Si cat loc este la cosit iarba , de exemplu !
Radu Gabrian, Mediator