Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberare documente dupa concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberare documente dupa concediere

Buna ziua,

In data de 20 iunie mi-a expirat preavizul dupa desfintarea postului.

Doresc sa imi depun actele la somaj si cei de la firma imi spun ca imi vor elibera toate actele dupa 25 iulie, inclusiv stagiul de cotizare pe luna iunie, deoarece atunci vor depune declaratiile.

Va rog sa imi spuneti cum pot sa le cer actele mai devreme, deoarece pierd perioada de continuitate.

Va multumesc

Perioada de continuitate exista numai daca actele pentru somaj le depuneti in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca.

Actele le puteti solicita , dar depinde de angajator cand vi le elibereaza .. si din cate vad eu , luni este ultima zi in care puteti depune actele pentru somaj pentru a avea continuitate.

Dupa ziua de luni, somajul vi se va acorda de la data depunerii actelor ...