avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită se poate executa un imobil girat in lipsa ...
Discuție deschisă în Executare silită

se poate executa un imobil girat in lipsa proprietarului?

Buna ziua! As dori sa stiu daca mi se poate executa imobilul girat la banca,in lipsa mea,deoarece sunt plecata din tara si in imobil inca am lucrurile personale! Se poate ca executorul sa imi de_a lucrurile afara fara ca eu sa fiu de fata? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: val_sorina , utilizator 10:32, 3 Iulie 2012
In situatia in care dvs ati fost parte prezenta in proces,aveti cunostiinta despre hotararea dispusa de instanta de judecata,daca executorul intocmeste cu fiecare ocazie toate actele si publicatiile privitor la executarea silita - somatii si publicatii de vanzare,daca face dovada ca acestea au fost comunicate la adresa dvs de domiciliu cunoscuta ,da are dreptul sa concretizeze si sa finalizeze procedura de executare silita si in lipsa debitorului
Executorul judecatoresc detne obligatia sa incheie proces verbal in care sa consemneze situatia de fapt la fiecare etapa a procedurii de executare silita
Eu nu am fost parte prezenta in nici un proces,din 2010 de cand nu s_au mai platit ratele la un credit pe care am girat pe cineva,eu nu am primit decat somatia de executare din partea bancii si apoi am primit evaluarea imobilului si atat! Nimic de la judecatorie,sau din alte parti! Oricum sunt tare curioasa cum vor vinde ei o garsoniera ce are foarte multe datorii la primarie,intretinere si ENEL,banca avand de recuperat 7000 de euro plus cheltuielile de judecata daca le_au inceput,si pretul imobilului fiind de 8000 euro pe piata libera,iar datoriile se ridica si ele la suma de vreo 1500 de euro.Va multumesc frumos pentru raspuns si il astept si pe urmatorul!
In situatia in care ati primit somatie la executare,raport de evaluare imobil,este evident ca ati fost legal informata despre situatie,despre aspectul ca beneficiarul imprumutului nu a achitat integral imprumutul,motiv pentru care creditorul,cu scopul legitim de recuperare credit a desfasurat procedura de executare silita,inclusiv impotriva girantului
Problema datoriilor la garsoniera nu este evidentiata in dosarul existent la executorul judecatoresc,acesta nu are cunostiinta despre debitele aferente debitorului fata de operator de telefonie,de cablu,de internet ,de electricitate,apa /canal,impozite si taxe
Problema datoriilor la garsoniera,vor fi solutionate/achitate de adjudecatar la momentul cand va intelege sa incheie contracte furnizare servicii pe numele sau
Va multumesc frumos pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit de nevoi personale cu ipoteca neachitat - citatie executor judecatoresc marius71 marius71 Buna ziua. In anul 2007 am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca pe un teren. Suma cu care am fost creditat a fost de 30250 euro, iar valoarea ... (vezi toată discuția)
Am girat un credit iar acum banca imi cere executarea, ce pot face? daewoo daewoo La inceputul anului 2009 am girat o colega ptr contractarea unui credit la banca \"Bancpost\".In data de 11.11.2009 am primit prin posta o somatie de executare ... (vezi toată discuția)
Sunt pe punctul de a-mi pierde casa! calinutz calinutz Va rog frumos sa-mi dati un sfat. Sotul meu a incheiat un contract de ipoteca cu CEC-ul in calitate de garant ipotecar. Specific ca imobilul dat in garantie ... (vezi toată discuția)