avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
Luna august anul 1955
1. Pentru o femeie nascuta in august 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 2 luni, in octombrie 2015.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 2 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 2 luni (dvs. aveti numai 28 de ani).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 2 luni (dvs. aveti numai 28 de ani).

5. In aceasta situatie singura posibilitate este pensia pentru limita de varsta, in octombrie 2015.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca soacra mea, nascuta in oct 1959 (53 ani), cu 35 ani de munca si 3 ani de grupa ar putea sa se pensioneze anticipat partial? Am inteles ca ar putea beneficia de drept de munca de 4h.
Va multumesc anticipat!
Limita de varsta la 61 de ani si 7 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 7 luni,fara stagiu asiumilat.

Legat de munca in perioada de pensie anticipata partiala,iata raspunsul CNPP:

Potrivit art. 114 alin.(1) lit. b) din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, in sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin.(1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni.
Termenul de <<situatii prevazute la art. 6 alin.(1) pct. IV>> se refera atat la calitatea pe care o au persoanele respective (exemplu: persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice), cat si la conditia de realizare a venitului (un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
In consecinta, incepand cu 1 ianuarie 2011, plata pensiei anticipate partiale nu se suspenda chiar daca detineti calitatea de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice, dar venitul anual pe care il realizati nu depaseste plafonul prevazut de lege.
Pentru anul 2011, acest plafon a fost de 8088 lei, iar pentru anul 2012 este de 8468 lei.


29-02-2012 11:19

Sursa:


[ link extern ]
Din raspunsul dvs inteleg ca mai trebuie sa mai astepte 3 ani si cateva luni? Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 7 luni,fara stagiu asiumilat este deja indeplinita..

As dori sa mai stiu unde anume se poate merge pentru a depune un eventual dosar?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)