Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE IN REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE IN REVISAL

Buna ziua,
Intrebare : incetare CIM cu data de 30.06.2012 ( data de 30 fiind sambata), cand il inregistrez in Revisal ?

Cu multa stima !
potrivit legii termenele sunt:
Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute MAI SUS, se face dupa cum urmeaza:
a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b) elementul CU PRIVIRE LA salariul, sporurile si cuantumul acestora – se completeaza si pentru contractele individuale de munca deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari;
c) elementele CU PRIVIRE LA perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale – se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
d) data incetarii contractului individual de munca – se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
e) pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.
Orice modificare a elementelor prevazute la lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora
Si eu lucrez cu revisalul si am avut o incetare de contreact de munca cu data de 01 06 2012 si am facut comunicare pe data de 25 06 2012,important este sa se comunice
@ lyg

Incetarea c.i.m. o competati cu data de 30.06.2012 si o transmiteti in data de 02.07.2012 la ITM.
Va multumesc din tot sufletul. Va doresc numai bine