Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general NIR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

NIR

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. va dau un exemplu: am un produs de 100 lei pret unitar discount 10% separat pe factura. Eu fac nirul cu pretul de 100 lei si separat evidentiez discountul. cineva mi-a spus sa fac nirul cu discountul inclus in pret adica 90 lei. cum este corect?
Corecte consider ca sunt ambele variante, pentru ca legea contabilitatii admite ambele variante. Avand in vedere faptul ca pretul de vanzare,(daca este vorba de marfa), sau de consum(daca este vorba de materiale consumabile), va fi cel care reflecta cheltuiala cu achizitia, eu recomand inregistrarea la pretul de 90 lei. Controalele fiscului mi-au dat dreptate.