Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... somaj de la firma in insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

somaj de la firma in insolventa?

Bun ziua, va rog sa-mi spuneti, daca o firma intra in insolventa cu reorganizare este posibil si legal sa ofere angajatilor cu restante mari la salarii( peste 11 luni) doar posibilitatea sa semneze un alt contract, nou, cu o firma nou infiintata cu acelasi nume si aceasi adresa? De ce nu vor sa trimita angajatii in somaj? Au in aceasta situatie angajatii drept la somaj? Cum se poate obtine acest drept daca angjatorul refuza? Va multumesc.
Sunt oarecum in aceeasi situatie, insa "doar" de doua luni nu am mai primit nici un ban.
Firma a fost declarata in insolventa pe 27.07.2012 , ne-au trimis doar o instiintare in legatura cu masa credala si in rest nimic.
Pot sa ne tina "incurcati" cu netrimiterea deciziilor de desfacere a CIM cu care sa ne putem porni somajul ?
Cu articol din L85/2006 ii putem determina sa ne dea deciziile?
Va rog din suflet da-ti-mi un raspuns caci si eu si sotia lucram la aceasta firma .....
Cu stima.