Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legea consumatorului privind returnarea de produse
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legea consumatorului privind returnarea de produse

ma poate ajuta cineva cu un link sau orice fel de informatie cu privire la legea consumatorului privind returnarea unui produs?
este vorba despre un proiect de casa pe care l-am achizitionat si care s-a dovedit , la o privire mai amanuntita, foarte diferit din anumite puncte de vedere fata de ceea ce solicitasem initial.
exista vreo lege prin care as putea sa il returnez si sa imi fie restituiti banii?
Proiectul nu este un produs, este un serviciu, nu va poate ajuta Protectia Consumatorilor. Incercati sa va intelegeti cu arhitectul sa modifice proiectul, desi din ce spuneti pare a fi un proiect-tip (ati scris am achizitionat, nu am comandat).

Dati mai multe detalii, poate exista totusi solutii.
intr-adevar este un proiect tip. modificarea lui m-ar putea costa dublu fata de pretul initial. am intrebat si daca pot sa il returnez si mi-a raspuns ca nu se poate, de aceea incercam sa vad daca exista o lege care m-ar putea ajuta in acest sens. nu as vrea sa pierd banii respectivi...

Acel proiect cred ca ar trebui sa fie insotit de niste poze ale unor case executate dupa el sau de o macheta.
Daca puteti dovedi ca proiectul nu corespunde cu ceea ce este prezentat in poze / macheta cred ca v-ati putea indrepta impotriva lui in justitie (nu sunt specialist, un avocat v-ar putea da solutii).

In schimb daca dumneavoastra ati constatat ca doriti altceva, in opinia mea nu aveti ce face. Proiectele-tip sunt mai ieftine decat cele personalizate, poate asta v-a tentat; arhitectul as zice ca nu are nicio vina ca nu ati inteles bine de la inceput care ar fi rezultatul final al constructiei.