Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un copil minor!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un copil minor!

Daca eu ,sotia si copilul in varsta de 8 ani suntem cetateni romani dar suntem momentan in Spania de un an.
Sotia mea este amanta patronului meu de doi ani .
Am aflat acum o saptamana si vreau sa divortez de ea dar nu vrea sa pierd copilul.
eu am crescut copilul impreuna cu mama si fratii mei.
sotia mea mereu era plecata prin strainatate.
am acte doveditoare cum ca a mai fugit cu un alt barbat intr-o alta tara si abia am recuperat copilul.
ce sa fac ?
cum sa procedez?
sa vin in Romania si sa bag divortul?
cum sa recuperez copilul?
va rog frumos ajutati-ma ca sunt disperat.
Trebuie sa veniti in Romania pentru a depune cererea de divort, personal. In cazul procesului de divort, odata cu procesul efectiv solicitati si incredintarea minorului. Dovediti cu martori, ca dvs. v-ati ocupat de ingrijirea, educarea si cresterea copilului in timpul casatoriei, solicitati de asemenea pensie de intretinere de la sotia dvs. Instanta va hotari, odata cu pronuntarea divortului, caruia dintre parinti va fi incredintat copilul minor. In acest scop, instanta va asculta parintii si autoritatea tutelara si, tinand seama de interesul copilului, va hotari, daca va fi incredintat tatalui sau mamei.
avLeon, utilizator