Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Buna ziua!

Am terminat anul 3 la drept si as dori ca anul viitor sa sustin examenul de admitere la INM.
Am vazut tematica si bibliografia de anul acesta si am observat ca doar aplicarea in timp a CCiv si actul juridic civil sunt dupa sistemul CCiv din 2009.
As vrea sa stiu daca la anul in august 2013 examenul se va da dupa NCC (pe toti cei 3 ani de studiu)?

Precizez ca in facultate am studiat doar contractele si succesiunile – NCC comparativ cu VCC. Actul juridic civil, prescriptia, drepturile reale principale si teoria generala a obligatiilor au fost studiate dupa VCC.

Trebuie citit dupa NCC sau dupa VCC?

Multumesc.
Referitor la tematica pentru 2013 aveti idee la procedura civila ce cod se va folosii? Cel actual sau cel care va intra in vigoare la 1 septembrie 2012?

Va multumesc!
sah_mat a scris:

"2 ani de zile sunt arhisuficienti sa citesti/parcurgi noul cod"

Din ce stiu eu suntem in 2012 si pana in august 2013 mai e 1 an.
Si o alta problema care apare e ca nu prea ai de unde sa citesti..
majoritatea cartilor aparute prin librarii sunt copy paste dupa cod.. si 2-3 randuri scrise.

Mai astept si alte pareri avizate!

doi ani de zile sunt de cand a intrat in vigoare . de obicei se ia in calcul legislatia in vigoare si ea ar trebui sa aiba prioritate. cu siguranta se va da noul cod civil. anu asta, 2012, s-a pus in discutie, fiind o situatie noua, daca ar trebui sa se dea examen dupa NCC in totalitate sau sa fie dat partial dupa NCC, tinandu-se cont de timpul relativ scurt pentru studenti de a invata noile dispozitii.
Salutare tuturor.
Ce carti ar trebui sa ne cumparam, ce autori ? Cineva din magistratura mi a recomandat Udroiu. Vreau sa incep sa ma pregatesc pentru admiterea din 2013, dar mai intai vreau sa mi adun toate cartile de care am nevoie, pentru a putea sa mi organizez materia cat mai bine.
Pentru inceput am comandat ghidul propus de Cristi Danilet.

Spor la invatat/repetat.
Ionut-D, utilizator
Buna ! Si eu vreau sa dau examen in 2013 dar nu am nici cea mai vaga idee dupa ce carti sa invat avand in vedere noile coduri. Daca exista cineva care si-a organizat materia va rog sa postati pe ce carti mergeti , va multumesc !
Buna. Carti conform NCC:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Posibil sa mai fie ceva, nu sunt la curent chiar cu toate aparitiile.