Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim pe perioada determinata

un contract incheiat pentru intervalul 12.4 - 11.7. cu ce data se desface contractul - 11.7 ultima zi sau cu 12.7?
Deci la CIM pe durata determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata (de ex. data de 11.07.), e clar, insa in cazul

incetarii CIM prin acordul partilor, inainte de termenul de expirare de drept al CIM pe durata det. (de ex. cu data de 01.07),

dispozitia de incetare a CIM se face cu data de 12.07, ultima zi lucrata fiind 11.07 ?
Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Asadar, daca partile convin ca data de 11.07.2012 sa fie data incetarii raportului de munca, atunci aceasta este data incetarii si nu data de 12.07.2012.
Ziua inceperii CIM si ziua incetarii acestuia sunt zile pontate la angajator ca lucrate?

Daca expirarea de drept a CIM este in 11 a lunii, cu aceasta data se face desfacerea CIM / transmiterea in Revisal si aceasta data e si ultima zi lucrata (ce se trece pe dispozitia de incetare?
Da, desigur. Sunt pontate ca zile lucrate.
Transmiterea incetarii c.i.m se face in aceeasi zi in Revisal.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi este data incetarii raportului de munca .. in cazul c.i.m. incheiate pe durata determinata, art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede expres care este data incetarii c.i.m. - data expirarii duratei pentru care a fost incheiat acel c.i.m.