Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata

buna ziua,
Sunt nascuta la 5.11.1957 si lucrez fara intrerupere din 24.04.1976 pana in prezent.
Inainte de 1989 am lucrat 6 ani 100% in grupa 2 de munca.Cand pot iesi la pensia anticipata?(nu partiala)!!! multumesc!!!
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 6 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (60/11 - 1/0 = 59 de ani si 11 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni (36/2 + 1/6 = 37 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 11 luni, in octombrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 11 luni, in noiembrie 2013 daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni (mai aveti nevoie de 1 an si 3 luni);
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in noiembrie 2013.
va multumesc pentru raspunsul prompt!