Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

Buna ziua,doresc sa stiu ce urmari are iesirea din indiviziune a sotului supravietuitor,asupra copiilor,daca acesta(sotul supravietuitor)incheie o alta casatorie? va multumesc
Prin iesirea din indiviziunile partile convin sa-si imparta masa succesorala dupa bunul plac. Fiecaruia ii revine ce isi doreste.
Daca sotul supravietuitor se casatoreste , abia la decesul acestuia partea dobandita prin iesirea din indiviziune (plus ceea ce mai dobandeste pina la deces ) se impart intre copii si urmatoarea sotie ( daca aceasta ii supravietuieste).