avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

Buna ziua,doresc sa stiu ce urmari are iesirea din indiviziune a sotului supravietuitor,asupra copiilor,daca acesta(sotul supravietuitor)incheie o alta casatorie? va multumesc
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 18:00, 2 Iulie 2012
Prin iesirea din indiviziunile partile convin sa-si imparta masa succesorala dupa bunul plac. Fiecaruia ii revine ce isi doreste.
Daca sotul supravietuitor se casatoreste , abia la decesul acestuia partea dobandita prin iesirea din indiviziune (plus ceea ce mai dobandeste pina la deces ) se impart intre copii si urmatoarea sotie ( daca aceasta ii supravietuieste).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota legala a sotului supravietuitor andreiyy andreiyy suntem 3 copii si mama, vrem sa facem succesiunea dar vrem sa stim care este cota ptr fiecara dintre noi. facem succesiunea dupa tatal nostru. cat ii revine ... (vezi toată discuția)
Cine are dreptul la mostenire Emiliap Emiliap Doamna X, divortata, are un copil major, are frati si surori, se casatoreste cu domnul Y, vaduv, fara copii, are frati si surori. Amandoi au bunuri dobandite ... (vezi toată discuția)
Vreau si eu sa-mi spuneti ce sa fac lili2008 lili2008 bunica mea a murit in anul 1998.avea impreuna cu bunicul meu o casa cu teren in oras.bunicu i-a dat mamei mele pe act de mostenitor facut la notar o jumatate ... (vezi toată discuția)