avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare in scopuri de TVA datorita depasirii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare in scopuri de TVA datorita depasirii plafonului

Buna ziua,

Daca ma poate ajuta cineva, ce documente trebuie sa cuprinda dosarul de inregistrare in scopul de TVA.

eu am gasit:
● 2 declaratii “010”
● Balanta de verificare pe ultimii 2 ani (la data de 31 decembrie)
● Balanta la data depasirii plafonului/ jurnalul de vanzari pentru persoane fizice
● Calculul perioadei fiscale conform art. 156^1 din Codul Fiscal

daca ar fi numai cele enumerate ok dar nu stiu cum sa calculez perioada fiscala conf. 156^1 din Codul Fiscal.

VA ROG, SA MA AJUTATI:((:((:((:((

Alte discuții în legătură

Plafon tva BogdanPena BogdanPena Buna ziua, Am depasit in Decembrie plafonul TVA de 65.000 euro, va rog sa imi spuneti ce documente trebuiesc depuse pentru a ma inregistra ca platitor de ... (vezi toată discuția)
Tva cu taxare inversa filip lumi filip lumi In anul 2007 un PF nu declara la termen ca devine platitor de TVA, in urma unui control se stabilese ca trebuie sa platesca TVA aferent perioadei in care ... (vezi toată discuția)
Trecerea pragului de tva - se acordă plătitor de tva automat? actoh actoh Dețin un SRL și nu sunt plătitor de TVA. Sunt foarte aproape de pragul de TVA. Devin automat plătitor de TVA? Am înțeles că ar urma să fiu invitat la ... (vezi toată discuția)