avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon tva

Buna ziua,
Am depasit in Decembrie plafonul TVA de 65.000 euro, va rog sa imi spuneti ce documente trebuiesc depuse pentru a ma inregistra ca platitor de tva.

Va multimesc.

PMB
Buna ziua,

Trebuie sa depuneti un dosar la Administratia de care apartineti care sa cuprinda:

- declaratia de mentiuni : 010 sau 070 , dupa caz ( nu ati precizat forma de organizare)
- cerere tip pt inregistrarea in scopuri de TVA ( o gasiti de obicei la centrele de copiere din apropierea administratiilor financiare sau pe internet )

In afara celor mentionate mai sus mai trebuie in functie de forma de organizare urmatoarele:

Pentru societati comerciale:

- balanta pe ultimii 2 ani la data de 31 decembrie
- balanta la data depasirii plafonului
- Calculul perioadei fiscale conform art. 156^1 din Codul Fiscal
- copie CUI
- copie CI administratori
- dosar cu sina
- este posibil , in functie de administratia financiara sa va solicite si jurnalul de vanzari

Pentru PFA:

- copie RJIP de unde sa reiasa depasirea de plafon
- copie extras de cont sau chitante
- Calculul perioadei fiscale conform art. 156^1 din Codul Fiscal
- copie CI PFA
- copie CUI
- dosar cu sina

Lista poate suferi unele modificari in functie de administratia financiara de care apartineti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in scopuri de tva datorita depasirii plafonului Nicoleta Talpiga Nicoleta Talpiga Buna ziua, Daca ma poate ajuta cineva, ce documente trebuie sa cuprinda dosarul de inregistrare in scopul de TVA. eu am gasit: ● 2 declaratii ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva aalexa aalexa Buna ziua Socrii mei au o firma din 2005, care nu a lucrat niciodata, dar s-a depus regulat la administratia financiara declaratia ca firma nu a avut ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva sau nu...urgent raspuns va rog mariussco2010 mariussco2010 ...societate prestatoare de servicii neplatitoare de TVA infiintata in luna Mai ...se declara neplatitoare de tva, iar pana in Decembrie are o cifra de ... (vezi toată discuția)