avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10

va rog sa-mi spuneti daca s-a promulgat modificarile la legea 10
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 19:14, 8 Ianuarie 2009
care modificari? cele din 2003 ?
HG 498/2003 - Normele metodologice de aplicare unitarã a Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989.
Curtea Constitutionala a Romaniei a decis, in data de 10 decembrie, ca modificarile adoptate pe 8 octombrie de deputati la Legea caselor nationalizate, prin care casele nationalizate cumparate cu buna-credinta nu mai pot fi restituite in natura proprietarilor de drept, nu incalca legea fundamentala.
Decizia a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr.881, din 24 decembrie 2008.

9AM news


Data post: Joi, 8 Ianuarie 2009, 19:09
Subiect: RE: legea 10

modificarile la legea10 au fost adoptate de parlament pe 8 octombrie

Ultima modificare: Joi, 8 Ianuarie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din cîte ştiu eu, legea se află din nou pe masa Curţii Constituţionale, retrimisă acolo de preşedintele Traian Băsescu pentru alte temeiuri de neconstituţionalitete decît cele în privinţa cărora Curtea s-a pronunţat deja în sensul că modificările aduse legii sunt constituţionale.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 10/2001 modificata Nitulescu Iulia Nitulescu Iulia Teoretic, vineri presedintele Basescu ar fi trebuit sa promulge modificarile la Legea nr. 10/2001, in urma deciziei Curtii Constitutionale in sensul ca ... (vezi toată discuția)
Majorari salariale Paula Liliana Paula Liliana ce majorare, fata de salariile din septembrie, acordam celor din invatamant de la 1 oct 2008? va multumesc:( (vezi toată discuția)
Modificare legea 10/2001 natalias_111 natalias_111 Are cineva cunostinta despre stadiul legii de modificare a legii 10/2001? Multumesc (vezi toată discuția)