Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... spatiu inchiriat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

spatiu inchiriat

sunt o societate comerciala si am inchiriat unei alte societati un spatiu,pentru care primesc chirie in baza unui contract.As dori sa intreb daca pot sa refacturez platile la utilitati,daca este legal si corect sa fac facturi pentru energie,apa,canal.
Va multumesc!
Refacturati utilitatile in baza contractului de inchiriere.

Lucian Huzum a scris:
Ca sa puteti inchiria trebuie sa fiti autorizati sa desfasurati activitatea 6820 - inchirierea si subinchierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate. Este necesar sa aveti aceasta activitate autorizata pentru veti obtine venituri din inchiriere.