avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... procura
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

procura

as vrea si eu sa stiu dak o declaratie data de sot in olanda la un notar public este suficienta k sa pot iesi cu fata din tara?
Declaraţia trebuie să cuprindă:
- acordul cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor;
- scopul deplasării;
- ruta urmată până în statul de destinaţie;
- statul sau statele de destinaţie;
- perioada în care urmează să se desfăşoare călătoria;
- datele de identitate ale dvs;

Declaraţiile care au fost date în faţa autorităţilor străine trebuie să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicata apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961.
Un exemplar al declaraţiei se păstrează de către însoţitor, iar al doilea exemplar însoţeşte paşaportul minorului.

sursa: [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 2 Iulie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire minor din tara doar cu un parinte in vacanta marinaalexandrescu marinaalexandrescu Buna seara, am si eu o intrebare urgenta. Sotul meu a gasit un job in strainatate si trebuie sa plece saptamana care vine . v-a sta o perioada mai lunga de ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura lydya_2004 lydya_2004 buna ziua!as avea si eu o nelamurire si va rog poate cineva sa ma ajute?luna trecuta mai exact pe 06.07.2011 barbatul meu a fost la consulatul Romaniei in ... (vezi toată discuția)
Imputernicire pentru bunici user_nou user_nou Bun gasit! As vrea sa aflu daca exista vreun model de imputernicire data de parinti buncilor pentru a avea grija de nepoti in perioada vacantei. Noi locuim in ... (vezi toată discuția)