Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... procura
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

procura

as vrea si eu sa stiu dak o declaratie data de sot in olanda la un notar public este suficienta k sa pot iesi cu fata din tara?
Declaraţia trebuie să cuprindă:
- acordul cu privire la efectuarea călătoriei respective de către minor;
- scopul deplasării;
- ruta urmată până în statul de destinaţie;
- statul sau statele de destinaţie;
- perioada în care urmează să se desfăşoare călătoria;
- datele de identitate ale dvs;

Declaraţiile care au fost date în faţa autorităţilor străine trebuie să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicata apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961.
Un exemplar al declaraţiei se păstrează de către însoţitor, iar al doilea exemplar însoţeşte paşaportul minorului.

sursa: [ link extern ]
gi-jane2, moderator