Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitionare apartament cu probleme la finisajele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitionare apartament cu probleme la finisajele interioare, legea nr. 10/1995, art. 1695 / 1707 din Noul Cod Civil

Buna seara,

am achizitionat un apartament construit in 2004. In momentul in care am vrut sa fac niste mici reparatii la pereti m-am trezit ca imi cade tencuiala in cap. Sub tencuiala este un fel de faina pe care o poti indeparta cu spaclul pana ajungi la caramida.

Intrebarile mele:
- Se poate face vanzatorul / constructorul responsabil de aceasta problema?
- Care sunt demersurile legale ce trebuiesc facute in aceasta directie in cazul in care aceste vicii se incadreaza in garantia de 10 ani pe care constructorul trebuie sa o acorde conform legii nr. 10/1995 privind calitatea in constructii, sau conform art. 1695 / 1707 privind evictiunea si viciile imobilelor din Noul Cod Civil?

Va multumesc mult pentru ca ati citit si pentru eventualele sugestii / recomandari.
Cu stima,
Daniel
Ca si completare. Temerea cum ca firma nu ar mai exista s-a adeverit. A intrat in insolventa in 2009. In cazul acesta ma gandesc ca nu se mai poate face nimic.