Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... analizele periodice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

analizele periodice

Buna, ma intrereseaza daca analizele periodice efectuate angajatilor sunt sau nu obligatorii ?:D
cristinalupea a scris:

Buna, ma intrereseaza daca analizele periodice efectuate angajatilor sunt sau nu obligatorii ?:D

Analizele periodice sunt obligatorii.
"ART.31 (1) CCMUN
Patronul va organiza la angajare si, ulterior, o data pe an, examinarea
medicala a salariatilor, in scopul de a constata daca sunt apti pentru desfasurarea
activitatii in posturile pe care ar urma sa le ocupe sau pe care le ocupa, precum si pentru
prevenirea imbolnavirilor profesionale. Examinarea medicala este gratuita, iar cheltuielile
ocazionate de examinare se vor suporta conform legii. Conditiile concrete urmeaza sa fie
stabilite la nivel de unitate, cu consultarea sindicatelor.
(2) In cazul in care dispozitii legale speciale sau ale contractului colectiv de munca
prevad examinari medicale la termene mai scurte, determinate de conditiile deosebite de
la locurile de munca, se vor aplica aceste prevederi.
(3) Salariatii sunt obligati sa se supuna examenelor medicale in conditiile organizarii
potrivit prevederilor alin. 1. Refuzul salariatului de a se supune examinarilor medicale
constituie abatere disciplinara.
(4) Examinarea medicala a salariatilor la angajare si, ulterior, o data pe an se face de
catre unitatile sanitare de specialitate acreditate de patronat si de Ministerul Sanatatii."
Depinde de obiectul dumneavoastra de activitate, de riscurile existente la locurile de munca, daca nu sunt conditii deosebite, analizele se fac anual, sau la reincadrarea in munca dupa o incapacitate temporara de munca, etc.
Multumesc pentru raspuns.;)
Inca o intrebare, in cazul angajatilor in constructii analizele periodice se efectueaza la un interval mai scurt?
Va multumesc.:)