avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Buna ziua.Am cateva nelamuriri pe care poate cineva de pe forum sa ma lumineze.Poti sa aduci acuzatii unei persoane care e autorul moral al unei fapte de hartuire dar a pus pe altii sa se ocupe de asta?Conform noului cod penal art.208 ,hartuirea se pedepseste . Ma incadrez exact la ce scrie acolo:urmarire permanenta, supravegherea locuintei.Si cand intra in vigoare noul cod penal?Dovezile stranse pana la intrarea in vigoare a codului sunt valabile?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 17:22, 3 Iulie 2012
Noul cod penal probabil va intra in vigoare anul viitor in primavara-vara. Codul penal nu este retroactiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmarire, fotografii marinavanessa marinavanessa Sotia fostului sot, tatal copilului meu, ma urmareste si imi face fotografii pe strada, in parc, imi scrie sms-uri jignitoare, e-mailuri cu acelasi continut. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua vanesssa_03 vanesssa_03 buna ziua asi avea si eu cateva intrebari daca imi puteti raspunde?cum beneficiaza detinuti la intrarea codului penal?cand intra in vigoare?si ce redozari se ... (vezi toată discuția)