Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

Buna ziua.Am cateva nelamuriri pe care poate cineva de pe forum sa ma lumineze.Poti sa aduci acuzatii unei persoane care e autorul moral al unei fapte de hartuire dar a pus pe altii sa se ocupe de asta?Conform noului cod penal art.208 ,hartuirea se pedepseste . Ma incadrez exact la ce scrie acolo:urmarire permanenta, supravegherea locuintei.Si cand intra in vigoare noul cod penal?Dovezile stranse pana la intrarea in vigoare a codului sunt valabile?
Noul cod penal probabil va intra in vigoare anul viitor in primavara-vara. Codul penal nu este retroactiv.