avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala impotriva unui minor - consecinte, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala impotriva unui minor - consecinte, lipsa dovezi

care este cursul unui dosar constituit in urma unei plangeri penale inaintata unei sectii de politie.
Mentionez ca este vorba despre acuzatia de furt a unei perechi de ochelari, formulata de parintele unui copil impotriva altui copil . cu toate ca ochelarii au fost vazuti pe catedra cand copiii au plecat acasa .
cum se poate demostra daca minorul de,de 14 ani de exemplu,a savarsit fapta cu discernamant? va multumesc
Se dispune o expertiza medico-legala psihiatrica de stabilire a discernamantului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tulburare de posesie? adrian_27 adrian_27 Buna seara, Am in proprietate apartamentul nr. 1 dintr-o casa colectiva, cota parte din curtea comuna si cota parte din drumul de access. In luna mai ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala anatulba anatulba Buna ziua. Ma numesc Ana si am o problema delicata.In ziua de 12.05.2012, am lasat minorii in varsta de 8 respectiv 12 ani la socrii mei acasa pentru 2-3 ... (vezi toată discuția)
Inceperea urmaririi penale donciuovidiu donciuovidiu Fără a dovedi vinovăţia unui angajat, angajatorul se prevalează de art. 52, alin. 1, lit. b, din Codul muncii, îi face o plângere penală neargumentată ... (vezi toată discuția)