Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Achizitie bun imobil prin credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Achizitie bun imobil prin credit bancar

In cadrul unui SRL s-a achizitionat prin credit o constructie. aceasta societate are in prezent conturile blocate si mai multe datorii la terti si inca o suma de achitat pentru finalizarea creditului. Se depun bani la banca pentru achitarea ratelor pentru constructie. Care ar fi procedura de urmat pentru a putea ramane cu bunul imobil?
Daca conturile au fost blocate de catre terti, atunci orice suma de bani depusa in aceste conturi (cu orice titlu, inclusiv ratele la credit) vor fi poprite pt a fi achitate catre terti.

Mergeti la banca ssi lamuriti situatia exact pt ca va veti trezi ca nu aveti achitate ratele la credit.

Stabiliti cu ei si care este procedura pt achizitionarea imobilului.
Buna ziua
Aveti dreptate doar in cazul in care NU s-a facut un gaj pe cont de catre banca la acordarea creditului, inscris la arhva electronica (ceea ce nu prea cred).
Daca s-a facut gaj pe cont atunci banca are dreptul sa-si incaseze sumele datorate ca si rate lunare fara nici o problema, indiferent de proprire.
Chiar si in cazul in care nu exista gaj pe cont sumele datorate catre banca se pot depune intr-un cont special ( debitori diversi) de unde se pot face platile.
Cu stima