avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare teren pe vechiul amplasament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare teren pe vechiul amplasament

Buna ziua,

Am mostenit un teren in suprafata de 33 ha(arabil+pasune+tufaris) care in 1945 a fost trecut asupra Statului. In 1998 am depus cerere pentru retrocedare pe vechiul amplasament.
In 2005 Comisia Judeteana a validat 33 ha pe vechiul amplasament pentru 5 tarlale - pe 4 dintre ele (suprafata de 7 ha teren arabil) erau deja eliberate 73 titluri de proprietate in perioada 1994-95, celor care l-au detinut ca si lot de folosinta (1945-1990)
In 2008 s-a intocmit P.V. de punere in posesie (care nu a fost intocmit de o firma de cadastru, conf. legii). In 2010 mi s-a adus spre stiinta acest P.V., precum si o noua hotarare a Comisiei Judetene prin care se modifica hotararea din 2005 astfel incat cele 7 ha teren arabil pt. care s-au eliberat T.P. au fost trecute la Anexa 23 pentru despagubiri.
In perioada 2003-2010 mi-au fost facute oferte pe care le-am refuzat, fiind de acord cu despagubire.
Ce sanse credeti ca am sa atac hotararea din 2010, intrucat nu am facut-o in termenul de 30 de zile, deoarece am aflat de existenta celor 73 de titluri de proprietate de-abia in 2012. Pot invoca Lg. 18/1991 rep. si Lg. 10/2007 art. 22 pct 2 si art. 110? As fi interesata sa anulez acele titluri date fara a respecta Lg. 18/1991. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Legile fond funciar szabo doinita doina szabo doinita doina In anul 1945 s-a preluat tatalui meu 65 ha teren din care arabil 45 ha si pasuni 20 ha grupate in 4 mari tarlale..in anul 2005 am primit titlul de proprietate ... (vezi toată discuția)
Reconstituirea drepturilor de proprietate in urma unei sentinte civile executorii, fara cale de atac bubuianu angela bubuianu angela Sentinta dispune reconstituirea dreptului de proprietate in calitate de mostenitoare, asupra unui teren arabil de 12 ha si a unei finete de 4 ha, la vechile ... (vezi toată discuția)
Legea 247/2005 abby abby SE POATE RESTITUI IN BAZA LG.247/2005 UN TEREN INCLUS INTR-O STATIUNE DE CERCETARE ,LIBER, FARA CONSTRUCTII, FARA CULTURI?AM FACUT CERERE DE RESTITUIRE SI ... (vezi toată discuția)