Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legile fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legile fond funciar

In anul 1945 s-a preluat tatalui meu 65 ha teren din care arabil 45 ha si pasuni 20 ha grupate in 4 mari tarlale..in anul 2005 am primit titlul de proprietate cu 50 ha din care 20 ha arabil si 30 ha pasuni conform legii 169/1997 ,dar pe alte amplasamente decit cele initiale adica in circa 35 parcele care in total au avut 50 ha.Nemultumit am cerut in instanta anularea titlului primit dar am pierdut definitiv si irevocabil procesul prion care am cerut anularea titlului si atribuirea pe vechile amplasamente ,raminind titlul cel emis in 2005 in vigoare. APOI in 2007 la legea 193/2007 am cerut 15 ha teren pasune si la instanta de fond mi s-a emis actiunea obligind comisia de fond funciar la punerea in posesie si emiterea TP.Dar parata a facut recurs invocind art.8,9,din CPC pe motiv ca in 2005 mis-au atribuit mai mult decit chiar am predat in 1945.adica 30 ha pasune si acum nu mai pot primi din nou inca 15 ha pasune deoarece au fost deja atribuite . numai ca nu mi-au fost atribuite terenurile predate ion 1945 ci pe alte amplasamente.Atunci pasunile predate in 1945 nu mi-au fost in fapt atribuite.IN ACEST CAZ PARATA CERE CASAREA HOTARIRII INSTANTEI DE FOND PE ACEST MOTIV .VA ROG SA-MI SPUNETI CARE ESTE TEMEIUL JURIDIC PRIN CARE POT SDA COMBAT ACEASTA CERERE DE RECURS SI SA RAMINA HOTARIREA INSTANTEI DE FOND?
Dvs. faceti intampinare in care spuneti punctul dvs. de vedere si ca temei de drept 115 si urmatoareleCpc.