Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

vreau sa divortez, atat eu cat si sotia suntem de acord,avem un copil minor(7ani),avem un apart. in rate prin banca, platim rate la el ,ne-am inteles atat in privinta copilului cat si a apartam.si a tuturor bunurilor(masina ,mobila,etc) astfel:
-eu(sotul) sunt de acord sa castige ea apart. si copilul;
-eu(sotia) sunt de acord ca sotul sa ia toate bunurile si masina si in plus ,NU solicit pensie alimentara de la sot.
Va rog daca imi puteti spune cat ma costa si cat de repede posibil se poate solutiona(finaliza divortul)???va multumesc anticipat!
@damien, poate ati vrut sa scrieti altceva.. numele copilului nu se schimba odata cu divortul parintilor, parintii au convenit asupra numelui copilului cand l-au inregistrat, la nastere.
Sotia poate reveni la numele anterior casatoriei sau il poate pastra pe al sotului cu acordul lui sau al instantei dupa caz. Aspura numelui sotiei trebuie sa convina, deci
tot nu m-ati lamurit...Nu este important numele cu care ramane sotia sau copilul... ,ma intereseaza cum pot scapa de apart?!vreau ca prin acest divort un act (hotarare de divort) din care sa reiasa ca eu am pierdut apart. in favoarea sotiei, cu alte cuvinte sa nu mai apar nicaieri ca eu mai am apartament. asta ma intereseaza!

[Editat - va rog nu mai ''tipati'' la cei care va raspund, indiferent de gradul in care va satisfac raspunsurile pe care le primiti, pastrati un ton calm si politicos daca doriti un dialog care sa va fie de folos. Multumesc]
Ares-3, moderator
imi cer scuze ,dar nu am *tipat*. Cum pot rezolva problema cu apart. care este in rate si este pe numele amandurora? Se rezolva tot la notar sau trbuie mers la banca ptr. a schimba contractul? Pe mine ma intereseaza ca la primarie sa nu mai apar ca si proprietar(sa nu mai apar deloc)! VA MULTUMESC SI IMI CER INCA ODATA SCUZE!!!