avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

mama mea a primit mostenire de la bunicul meu un teren cu casa de 6800mp(5000mp-teren intravilan arabil si 1800mp casa+curte).Ani la rand mama mea a platit un impozit foarte mare,a fost la primarie sa se intereseze unde a aflat ca terenul(6800mp) era trecut la construibil,bineinteles ca problema s-a remediat,dar banii din urma se mai pot recupera? La primarie in registrul agricol,in dreptul bunicului meu era trecut 0,9ha,dar el avea in acte decat 6800mp,cand a fost mama mea iar la primarie,functionarul de acolo ia cerut actul de mostenire si a trecut-o in alt registru agricol mai nou cu cei 6800mp (tin sa precizez ca terenul fara acte este liber si se afla in imediata vecinatate,bunicul meu obisnuia sa-l lucreze,mai multe persoane au venit de-a lungul timpului sa revendice acest teren,dar cum au venit asa au si plecat).Ar fi o solutie sa dau primaria in judecata?registrul acela vechi mai exista pe undeva?serveste drept dovada?
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 01:03, 7 Iulie 2012
Ca urmarea a verificarii dosarului fiscal si a bazei de date( sistemul informatic), a diferentelor existente in plus sau in minus, se da recalculare pe ultimii 5 ani. Daca acel act era deja la dosarul fiscal, inseamna ca este vina functionarului. Faceti o cerere la primarie si cereti restituirea sumei, care de asemenea se calculeaza in termenul de 5 ani, putand cere scris sa va calculeze care era obligatia fiscala a mamei pt pe cei 5 ani, mama poate face dovada cu chitantele care le detine, in mod normal diferenta se restituie sau se retine pt acoperirea altor impozite si taxe datorate de mama dvs. :)
Dar cu diferenta aceea din vechiul registru agricol 9000mp si din acte de 6800mp ce as putea face?Toata lumea stie ca bucata aceea de teren de 2200mp a fost a bunicului meu de pe vremea comunistilor.In vechiul registru agricol era trecut cu 0,9ha,iar mama cand a depus cerere sa i se revendice bucata de teren i s-a cerut actul in care erau trecuti cei 6800mp si a trecut-o intr-un nou registru cu 6800mp,iar registru vechi cu 0,9ha a disparut ca prin minune,mai exista ceva in arhiva?s-ar mai putea face ceva?sa dau primaria in judecata?
Probabil ca aceasta diferenta nu exista decat scriptica, in urma caruia a fost modificata de cei de la impozite si taxe. De cele mai multe ori, fiind vorba de masuratori foarte vechi, ca urmare a cadastrului facut( din 2001, se efectueaza), este normal sa existe diferente. Daca in teren, se reflecta aceea diferenta de 2200 mp, puteti actiona in instanta primaria, pt uzucapiune, folosinta indelungata a terenului. Aveti cadastrul facut?
nu avem cadastru facut,avem decat actul de mostenitor pe 6800mp din 1993 si un desen(proiect) tot din 1993 cand bunicul meu din partea mamei intentiona sa-i treaca tatalui meu pe numele lui,dar nu s-a mai intamplat asa si a ramas mama de drept mostenitoare
Deci diferenta despre care vorbiti dvs, cred ca reprezinta suprafata impozitata eronat, acum ca urmare a recalcularii, veti primi banii, inapoi. Parerea mea sa nu va mai legati de diferenta, pobabil o eroare de inregistrare in baza de date, ea niciodata nu a rezultat din acte, nu aveti de ce sa va judecati cu primaria, eu zic ca este totul clar. . :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicarea unui teren agricol parțial expropriat de către statul roman pentru construirea uzinei aro ionion69 ionion69 Bună ziua, am moștenit de la bunica mea în 2015, din partea tatălui meu care a decedat, din comuna Lerești un teren de 9000 mp care se află pe raza ... (vezi toată discuția)
Recuperare pamant intravilan lipsa elenaxyz elenaxyz Daca in Registrul Agricol sunt trecuti 1300mp,iar la masuratori sunt gasiti doar 965mp,cum pot dobandi diferenta de 335mp de pamant lipsa?Nu am nici un act ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate iulianbastan iulianbastan Salut! Am si eu o nelamurire si va implor sa ma ajutati. Bunicii mei (decedati ambii)au 3 copii: mama, o matusa si un frate. Ca avere a ramas un teren ... (vezi toată discuția)