Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere acte proprietate casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere acte proprietate casa

Buna ziua,mama mea a murit acum 3 ani si vreau sa fac succesiunea dupa ea,insa nu gasesc niciun act de-al casei.As dori sa aflu de unde pot ridica un duplicat al acestora .Apartamentul (este situat in Bucuresti sector 3) a fost cumparat de la ICRAL.Mentionez ca apartamentul nu are cadastru si nici intabularea facute.
Mergeti la Serviciul public finante locale-impozite si taxe, sector 3, faceti cerere si solicitati copie dupa actul de proprietate, am intalnit cazuri, cand la dosar am intalnit chiar originalul.
Cu ce acte merg sa solicit documentul de proprietate?
Intre timp m-am casatorit ,am alt nume acum si chiar daca nu ma casatoream mama nu mai purta numele meu de de familie dinainte de casatorie ,deoarece divortase.
Ma gandesc ca trebuie sa le demonstrez cumva ca sunt fiica ei .
Asa este, oricum ca sa faceti succesiune dupa dansa, trebuie sa faceti dovada ca sunteti fiica. Certificatul de nastere, posibil si aceea sentinta de divort care arata schimbarea numelui, plus cartea de identitatea a dvs.
Sentinta de divort nu o am ,mama mea a distrus toate actele inainte sa moara.
Am fost la tribunal sa solicit o copie dupa sentinta de divort si mi s-a spus ca nu o pot primi deoarece nu sunt parte in respectivul proces(adica numai mama si tatal meu pot solicita aceasta sentinta).Amandoi fiind morti acum, cum oare pot intra in posesia acelei hotarari de divort???
In general se solicita si sentinta de divort, dar daca din certificatul de nastere al dvs si certificatul de deces al mamei, reiese ca sunteti fica, sincer nu va mai trebuie. Bafta!