avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Conventie sau contract
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Conventie sau contract

Cand cumperi o locuinta cum se scrie conventie sau contract ?
Cel mai recent răspuns: Petru Luncan , Traducator autorizat 23:06, 5 Iulie 2012
Cei doi termeni sunt sinonimi. Se obişnuieşte însă a se folosi termenul de ,,contract,,.
,,Convenţiile legal făcute au putere de lege între părţile contractante,,.
,,Contractul este legea părţilor ,,
:)
Sunt de acord cu "legally_aid"!

In plus, "CONTRÁCT s.n. 1. Convenție (scrisă) prin care două sau mai multe părți se obligă reciproc la ceva."
[ link extern ]

Pentru mai multe detalii legate de vanzarea-cumpararea unei locuinte vizitati:

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2012
Petru Luncan, Traducator autorizat
Autorul topicului pune o intrebare,dar asteapta raspuns la cu totul si cu totul alta problema,
respectiv la modalitatea si cota de notare a proprietatii la OCPI
Atunci de ce Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara scrie pe extrasul de carte funciara Partea II: Intabulare, drept de PROPRIETATE mod dobandire Conventie in cota actuala 1/1
In luna mai acelasi oficiu de cadastru scrie contract vanzare-cumparare si in luna iunie scrie conventie (aceeasi locuinta dupa vanzare)

Asta cred ca depinde de vechimea in munca a celui care intocmeste respectivul act spre a fi eliberat! :)

Oricum, nici una dintre forme nu poate fi considerata ca fiind gresita intrucat sunt sinonime!

Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2012
Petru Luncan, Traducator autorizat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de vanzare - cumparare: conventie sau nu Marica_sz Marica_sz Am cumparat un imobil cu contract de vanzare-cumparare intocmit de notar. Intrebarea mea, de ce scrie in CF : INTABULARE, DREPT DE PROPRIETATE, CU TITLU DE ... (vezi toată discuția)
Calitatea ocpi pasiva Adrian Berdila Adrian Berdila Mi-a fost respinsa plangerea impotriva incheierii de carte funciara deaorece Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară nu are calitate procesuală ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri dobandite in timpul casatoriei Vicky82 Vicky82 Locuinta sociala, inchiriata in timpul casniciei si ulterior cumparata tot in timpul casniciei, devine bun comun al sotilor in caz de divort, chiar daca ... (vezi toată discuția)