Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Conventie sau contract
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Conventie sau contract

Cand cumperi o locuinta cum se scrie conventie sau contract ?
Cei doi termeni sunt sinonimi. Se obişnuieşte însă a se folosi termenul de ,,contract,,.
,,Convenţiile legal făcute au putere de lege între părţile contractante,,.
,,Contractul este legea părţilor ,,
:)
Sunt de acord cu "legally_aid"!

In plus, "CONTRÁCT s.n. 1. Convenție (scrisă) prin care două sau mai multe părți se obligă reciproc la ceva."
[ link extern ]

Pentru mai multe detalii legate de vanzarea-cumpararea unei locuinte vizitati:

[ link extern ]
Petru Luncan, Traducator autorizat
Autorul topicului pune o intrebare,dar asteapta raspuns la cu totul si cu totul alta problema,
respectiv la modalitatea si cota de notare a proprietatii la OCPI
Atunci de ce Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara scrie pe extrasul de carte funciara Partea II: Intabulare, drept de PROPRIETATE mod dobandire Conventie in cota actuala 1/1
In luna mai acelasi oficiu de cadastru scrie contract vanzare-cumparare si in luna iunie scrie conventie (aceeasi locuinta dupa vanzare)

Asta cred ca depinde de vechimea in munca a celui care intocmeste respectivul act spre a fi eliberat! :)

Oricum, nici una dintre forme nu poate fi considerata ca fiind gresita intrucat sunt sinonime!

Petru Luncan, Traducator autorizat