avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de vanzare - cumparare: conventie sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de vanzare - cumparare: conventie sau nu

Am cumparat un imobil cu contract de vanzare-cumparare intocmit de notar.
Intrebarea mea, de ce scrie in CF :
INTABULARE, DREPT DE PROPRIETATE, CU TITLU DE CUMPARARE, DOBANDIT PRIN CONVENTIE COTA 1/1 ....nume proprietar.
Nu era normal sa scrie: dobandit prin contract de vanzare cumparare?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:58, 1 Septembrie 2016
Se spune ca ar fi sinonime cele doua notiuni contract-conventie.
Dealtfel, se mai spune si astfel,,: conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante,,.Sau , contractul este legea partilor .
Conventia reprezinta , cu alte cuvinte, contractul pe care l-ati incheiat.Adica dvs. ati convenit cu cocontractantul dvs. ca el sa va vanda cota de 1/1 , contra unui pret.
Multumesc pentru raspuns,
Eu am crezut ca pe langa act de vanzare-cumparare s-ar presupune si existenta unei conventie. Nu inteleg in actele oficiale de ce nu se cauta exprimarea simpla si certa. In beletristica descri cum rasare soarele intr-o pagina intreaga, dar intr-un act legal cred ca ajunge: Soarele a rasarit..
Multumesc.
Marica_sz a scris:

Nu era normal sa scrie: dobandit prin contract de vanzare cumparare?

NU. Nu era legal sa scrie dobandit prin contract de vanzare cumparare.

De ce? Pentru ca asa ne spune textul art.557 C.c.:

Articolul 557 Dobândirea dreptului de proprietate
(1) Dreptul de proprietate se poate dobândi, în condiţiile legii,
- prin convenţie,
- moştenire legală sau testamentară,
- accesiune,
- uzucapiune,
- ca efect al posesiei de bună-credinţă în cazul bunurilor mobile şi al fructelor,
- prin ocupaţiune,
- tradiţiune, precum şi
- prin hotărâre judecătorească, atunci când ea este translativă de proprietate prin ea însăşi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. as dori sa stiu daca la o casa nu s-a platit impozitul ... PETRE17 PETRE17 Buna ziua.As dori sa stiu daca la o casa nu s-a platit impozitul timp de 5 ani,eu nu sunt proprietarul acelei case,iar daca platesc acest impozit restant pot ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare- cumparare Hamarsold123 Hamarsold123 Daca eu am obtinut un imobil , si 1/2 l-am obtinut prin mostenire de unchiul meu, 3/8 prin mostenire de la tatal meu, si mama mea mi-a dat 1/8 din imobil ( ... (vezi toată discuția)
Succesiunea în cazul singurului moștenitor stellyan stellyan Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca exista un singur mostenitor, mai este nevoie de succesiune, dupa decesul parintilor? Va multumesc! (vezi toată discuția)