Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere imobil proprietar persoana juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere imobil proprietar persoana juridica

Buna ziua!

O societate comerciala poate inchiria unei persoane fizice imobilul in care are stabilit sediul social?
Contractul de inchiriere se inregistreaza la finante?
Precizez ca societatea are printre obiectele de activitate inchirierea bunurilor imobiliare proprii.
Va multumesc!

Contractele de inchiriere intre persoane juridice, in calitate de proprietar, si persoane fizice, in calitate de chirias nu se inregistraza la administratia financiara.
Va fi necesara notificarea inchirierii catre administratia financiara , legata de exprimarea optiunii de impozitare sau nu cu TVA a operatiunii de inchiriere.

Va multumesc pentru raspuns!
O nelamurire am: imobilul pe care societatea doreste sa il inchirieze figureaza ca sediul social. Ar fi o problema?