Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzare Auto cu Chitanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzare Auto cu Chitanta

Saluty

Am vandut o masina si am facut o chitanta de mana, un singur martor.

In chitanta am scris ca accept banii in 3 transe , pana acum am primit doua transe fara probleme, urmatoarea este pe 10 iulie, de 700 Euro si ultima, insa din ce am inteles, individul nu a venit in tara si nu da semne sa vina sau sa imi trimita banii.

Mentionez ca pe chitanta nu e stipulata vreo clauza, ci doar ca trebuie sa imi dea ultima transa pe data de 10 iulie 2012.

Nu am facut niciun fel de act auto cu el, nu are decat certificatul masinii, restul actelor sunt la mine.

Ce pot face eu in acest caz sa imi pot lua banii?

Masina pot sa mi-o iau? Este legal?
Nu-i luati masina ca e furt.
Il actionati in instanta pt ca aceasta sa emita o hotarare ce tine loc de contract si sa-l oblige sa va plateasca suma de bani restanta.
Buana seara
Eu chiar am avut o asemenea problema!
Am vandut masina am primit toti banii, dar respewctivul cumparator nu mai venea sa faca actele de vanzare cumparare.
Am rabdat un an, am platit corect impozitul si apoi am facut o plangere la politia circulatie, .
Am stipulat ca masina desi e vanduta de un an cumparatorul nu vine sa faca actele.
Dupa un timp 15-20 zile am fost sunat de cumparator ca i-au fost ridicate numerele si certificatul de inmatriculare....acestea au fost trimise la politia circulatie din orasul meu, si doar eu aveam dreptul sa le ridic ca proprietar de drept al masinii :)
Am fost am luat numerele si certificatul de inmatriculare, am asteptat sa vina cumparataorul, i-am luat banii datorati pentru impozit+o dobanda modica si am facut actul de vanzare cumparare pe cheltuiala lui...puteam sa fiu si mai caine dar nu m-a lasat inima.
Nu a fost nevoie nici sa-i iau masina nici sa-l dau in judecata.
Cred ca asa puteti proceda si dumneavoastra, faceti o plngere ca nu s-a incheiat actul de vanzare cumparare in termenul legal, nu mentionati nimic de datorii si cand aveti actele si numerele in mana, rezezolvati problema.
Totusi zic sa mai asteptati pana pe 10 poate cine stie...vine in tara si se achita de datorii.
Cu stima