avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a creantelor izvorate din contracte ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a creantelor izvorate din contracte de concesiuni

Care este procedura de executare silita a creantelor izvorate din contractele de concesiuni? Aceste creante sunt venituri ele bugetului local dar nu sunt creante fiscale, deci nu intra sub incidenta Codului de procedura fiscala.
M-ar interesa care sunt etapele care trebuiesc urmate pentru recuperarea acestor creante si temeiul legal, pentru o cat mai buna argumentare.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: BEJ Sahlian , Executor judecatoresc 11:00, 11 Iulie 2012
In primul rand ca sa treceti la executare trebuie sa aveti titlu executoriu. Unele contracte de concesiuen sunt titluri executorii insa nu imi pot da seama din ceea ce ati scris dvs. dava detineti un titlu executoriu. Asa ca detaliile sunt binevennite.
Nu stiu in ce conditii contractul de concesiune devine titlu executoriu.
Aceste contracte de concesiune sunt incheiate intre o autoritate administrativ teritoriala si persoane juridice care, in calitate de concesionari, nu au respectat obligatia de a achita redeventa prevazuta in contract.
Daca nu exista titlu executoriu, cine emite acest titlu si in ce conditii?
Care este rmatoarea etapa?
Multumesc
bejsd a scris:

In primul rand ca sa treceti la executare trebuie sa aveti titlu executoriu. Unele contracte de concesiuen sunt titluri executorii insa nu imi pot da seama din ceea ce ati scris dvs. dava detineti un titlu executoriu. Asa ca detaliile sunt binevennite.



Nu stiu in ce conditii contractul de concesiune devine titlu executoriu.
Aceste contracte de concesiune sunt incheiate intre o autoritate administrativ teritoriala si persoane juridice care, in calitate de concesionari, nu au respectat obligatia de a achita redeventa prevazuta in contract.
Daca nu exista titlu executoriu, cine emite acest titlu si in ce conditii?
Care este urmatoarea etapa?
Multumesc

Unele contracte de concesiune nu devin ci sunt prevazuite de lege ca fiind titluri executorii.
Contractele de concesiune a terenurilor cu destinatie agricola, încheiate cu Agentia Domeniilor Statului, constituie titlu executoriu pentru plata redeventei, la termenele şi modalitatile stabilite în contracte. Art. 3 Legea 190/2004.

De asta v-am spus ca sunt necesare mai multe detalii pentru a vedea exact despre ce este vb.
Daca nu va incadrati la unul dintre contr prevazute de lege ca fiind executirii va trebui sa va adresati instantei pt a obtine o hot judecatoreasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de concesiune teren proprietate privata consiliu local in zona montana Maryana@ Maryana@ Buna ziua! Sunt consilier juridic la o primarie de comuna si va cer parerea in urmatoarea problema: comuna noastra detine in proprietate privata terenuri in ... (vezi toată discuția)
Inscriere in cartea funciara gabi1974 gabi1974 Achitarea integrala a unei redevente in baza unui contract de concesiune se poate inscrie in cartea funciara? care este temeiul legal? [Editat - va rog nu mai ... (vezi toată discuția)
Contract de concesiune IrinaAndries IrinaAndries Buna ziua! Avem cazul unui contract de concesiune sau închiriere bunuri proprietate privată a unui UAT. Concesionarul/locatarul nu a mai achitat sumele cu ... (vezi toată discuția)