Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot divorta daca nu am certificatul de casatorie?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot divorta daca nu am certificatul de casatorie?

Doresc sa divortez, dar sotul a luat certificatul de casatorie refuza sa mi-l returneze, intrucat el nu este de acord cu divortul. Nu am decat o copie dupa acesta, nelegalizata. Ce se poate face in acest caz? Pot cere un duplicat la autoritatile emitente?
Puteti cere duplicat.
Ares-3, moderator
Aveti 2 variante ,fie il solicitati in instanta de judecata sa il depuna sotul,fie solicitati autoritatii emitente emiterea unui duplicat
Puteti cere linistit si dvs. un certificat de casatorie. In cazul certificatelor de casatorie au dreptul ambii soti sa detina un certificat. Daca l-ati declara pierdut si ati cere altul e posibil sa luati si amenda intre 100 si 200 lei. Cel mai bine spuneti ca celalalt certificat e la sotie si aveti nevoie si dvs. de unul.