Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort - lipsa certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort - lipsa certificat de casatorie

Buna as dori sa stiu cum se poate proceda in cazul in care se doreste divortul dar unul dintre soti refuza sa dea certificatul de casatorie. Se poate cere o copie a acestuia la primarie (sau unde ?) sau e ok sa-l declaram pierdut si sa ne emita un altul? Aproximativ in cat timp se poate rezolva (daca a fost cineva in situatia aceasta) ? daca persoana care vrea sa divorteze e in strainatate poate solicita un nou certificat de la ambasada sau consulat???
faceti cerere la primaria care la emis si luati copie sau duplicat.
fara certificat casatorierie nu va divorteaza nimeni.
Cum adica nu vrea sa-l dea? Ii spuneti ca-l dati in judecata pe obligatia de a face, ca o sa divortati cu un an intarziere pentru care ii solicitati despagubiri morale eventual si o sa plateasca cheltuieli de judecata din dosarul in care va fi obligat sa dea certificatul de nu-i mai trebuie sa pastreze ilegal acte originale comune!!!
Daca doreste, il poate costa 300 de lei pana la 10000 de lei sau mai mult ca sa fie obligat sa-l dea! Fara executare si acolo il mai costa ceva!

popoviciu13 a scris:

Buna as dori sa stiu cum se poate proceda in cazul in care se doreste divortul dar unul dintre soti refuza sa dea certificatul de casatorie. Se poate cere o copie a acestuia la primarie (sau unde ?) sau e ok sa-l declaram pierdut si sa ne emita un altul? Aproximativ in cat timp se poate rezolva (daca a fost cineva in situatia aceasta) ? daca persoana care vrea sa divorteze e in strainatate poate solicita un nou certificat de la ambasada sau consulat???

Daca te afli in afara tarii poti solicita la consulat printr-o cerere certificatul de casatorie, numai ca o sa vina in cateva luni pentru ca se va adauga cate 30 de zile la fiecare institutie, e adevarat ca Starea civila la care sa intocmit actul de casatorie trebuie sa il emita in maxim 20 de zile de la primirea adresei de la Bucuresti. Mai poate fi ridicat cu procura speciala de la starea civila, ina cest caz depinde de primarie, daca este o primarie de comuna se poare ridica pe loc, daca este la un municipiu e mai greu, e posibil sa fie cu programare la eliberare.
De divortat te divorteaza si fara certificat de casatorie, in sensul ca daca se depune cererea de divort la judecatorie sau la notar acestia vor solicita extras de actul de pe casatorie. Trebuie sa stiti ca in momentul in care se emite un nou certificat cele liberat anterior se anuleaza. daca si partenerul stie asta, vil poate anula pe al dvs.
La cerere certificatul de casatorie se poate elibera ambilor soti, art.159, alin.1 din HG 64/2011.