Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Rezidenta persoane NON UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Rezidenta persoane NON UE

Buna ziua,
As dorii sa stiu cum un cetatean NON UE poate sa obtina rezidenta in Romania , si daca are rezidenta in Romania daca poate sa intre intrun alt stat din Europa doar pe termen scurt? ( as dorii sa stiu daca se poate si nr de zile)

Ce acte sunt necesare pentru a face rezidenta in Romania?

Daca o firma din Romania are nevoie de cateva persoane care nu sunt din Europa pentru a extinde afacerea ce trebuie facut? Cum acele persoane pot ajunge in Romania , acte cereri ce trebuie facute?

Multumesc
Depinde exclusiv despre ce cetatenie au respectivii. Trebuie sa intelegeti de asemenea ca ORI nu are nici o obligatie legala sa le acorde permis de munca. Cetatenii non-UE vor putea primi permis de sedere doar si doar daca dovediti ca nu exista nici un cetatean roman/european/SEE care sa fi dorit postul de lucru.

In principiu, puteti afla tot www.ori.gov.ro
Alexandru Munteanu, Avocat