Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare stabilire cetatean grec in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare stabilire cetatean grec in Romania

PENTRU UN CETATEAN GREC,, CE ACTE AI FI NECESARE PENTRU STABILIREA IN ROMANIA??? MULTUMESC FRUMOS
Depinde care este scopul pentru care doreste sa obtina rezidenta in Romania. Doreste sa lucreze aici, sa studieze, sa faca o afacere, sa se casatoreasca, etc.
[ link extern ]

Dreptul european fiind acelasi in toata UE, inlocuiti "cetatean roman in tara..." cu "cetatean grec in Romania".

Acte necesare: pasaport/CI, certificat de nastere apostilat si functie de situatie certificat de celibat/divort, certificate de nastere copii, etc., toate apostilate.

Ca regula generala, membrii de familie ai cetatenilor romani nu sunt socotiti membri de familie ai unui cetatean european de catre statul roman. Exceptie de la aceasta regula: cetateanul roman are cetatenia a inca unei tari din UE/SEE.
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Acte necesare: pasaport/CI, certificat de nastere apostilat si functie de situatie certificat de celibat/divort, certificate de nastere copii, etc., toate apostilate.

Plus unul dintre motivele spuse de ConsuelaScarlat, in vederea aprobarii rezidentei.
Sunteti cetatean al unui stat din Uniunea Europeana, Spatiul Economic European sau Confederatia Elvetiana si doriti sa stati mai mult de 3 luni pe teritoriul Romaniei? Atunci trebuie sa va inregistrati rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti.

Detalii aici:
[ link extern ]