Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Obtinere rezidenta sau permis de sedere
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Obtinere rezidenta sau permis de sedere

Buna seara,

Am o nelamurire legata de obtinerea rezidentei sau de obtinerea permisului de sedere pentru un cetatean strain dintr-o tara membra UE.

In primul rand obtinerea rezidentei sau permisului de sedere este unul si acelasi lucru sau nu? Sau se obtine mai intai una si apoi alta?

Exista legislatie care reglementeaza aceste aspecte?

Unde se pot adresa cetatenii straini - daca nu sunt din Bucuresti, ci in alt judet din tara?

Pot angaja un avocat care sa se ocupe de toate actele? Cat ar fi costurile pentru un asemenea avocat si care sunt pasii?

Va multumesc mult,
Pentru cetatenii europeni si membrii lor de familie vedeti [ link extern ]

Atentie! Conform deciziilor Curtii Europene, un cetatean roman nu este considerat cetatean european in Romania, cu exceptia cazului in care a domiciliat in alta tara din UE sau are si cetatenia unui alt stat din UE.
tgeorgescu, utilizator