Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interdictie de intrare pe teritoriul Romaniei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interdictie de intrare pe teritoriul Romaniei

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca poate sa ma ajute cineva cu o informatie: Cetatean strain, american, a primit interdictie de intrare pe teritoriul Romaniei pt 2 ani pentru ca a avut viza de sedere expirata. Ce se va intampla la expirarea termenului de interdictie? Poate intra fara probleme in Romania, va avea nevoie de anumite acte?
In link-ul atasat este mentionat ca strainilor li se permite intrarea daca nu au incalcat anterior, nejustificat, scopul declarat al vizei de sedere.
[ link extern ]

Mentionez ca nu e vorba de absolut nicio activiate ilegala, doar o lipsa de informtie a cetateanului strain sau, mai bine zis, multe informatii gresite de la prieteni si neavizati si poate un pic de indolenta in a se ocupa de acte.

Multumesc
Necunoasterea legii nu te absolva de vina! Dupa expirarea interdictiei poate solicita din nou viza ,actele necesare fiind aceleasi ca si in cazul anterior!