Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!
Tatal unei bune prietene doreste sa faca acte pe proprietati: casa si terenuri.Tatal nu mai are frati,ambii parinti au decedat si nu are copii in intretinere.Dupa moartea mamei sale-ultima decedata(1994) tatal prietenei mele s-a prezentat in 1996 la Tribunalul teritorial ptr. dezbaterea taxei de succesiune.Nu i s-a eliberat nimic.
Detine titlul de proprietate eliberat de Primaria locala,prin lege.
Adresandu-se in urma cu cateva zile unui notar,i s-a spus ca trebuie finalizata dezbaterea taxei de succesiune dupa moartea bunicului ,dar si a parintilor sau ca trebuie sa deschida proces.
Intrebarea este:care ar fi procedura corecta in acest caz?
Multumesc!
Mergeti la notar. Dezbateti succesiv succesiunile. Si vi se va elibera un singur certificat de mostenitor.trebuie platit impozit pe succesiuni 1% din valoare.
Multumesc pentru raspuns!