avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana fizica

Buna ziua,
care este diferenta intre o pers fizica autorizata si o pers angajata normal intr-o institutie?
care ar fi incovenientele daca as accepta acest post va rog?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:42, 9 Iulie 2012
Un PFA isi plateste singura contributiile catre bugetul de stat, pe cand unui angajat i se platesc contributiile de catre angajator.

Activitatea desfasurata ca PFA nu constituie vechime in munca, asa cum constituie munca in baza unui c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa ciprian21mac ciprian21mac Buna ziua, 1.cam care ar fi suma care trebuie platita de catre o pers fizica autorizata la contributiile catre bugetul de stat,raportate la salariul minim pe ... (vezi toată discuția)
Cum putem plati un administrator? Adriantot Adriantot Am gasit un administrator atestat dar care are si autorizatie de persoana fizica eliberata de primarie pentru administrare de imobile. Prin ce fel de contract, ... (vezi toată discuția)
Angajat cu cim si pfa? cristifp cristifp Buna ziua! Am si eu cateva intrebari: a) o persoana poate fi angajata cu CIM la un angajator si sa presteze la o alta firma cu conventie pe ... (vezi toată discuția)