Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... BENEFICIAR DE SOMAJ
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

BENEFICIAR DE SOMAJ

Va rog sa-mi spuneti si mie daca, un primar beneficiaza de ajutor de somaj. Mentionez ca a fost primar pana pe data de 10 iunie 2012. Va multumesc anticipat.
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune ca beneficiaza de indemnizatie de somaj si presoanele carora le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacã anterior nu au fost încadraţi în muncã sau dacã reluarea activitãţii nu mai este posibilã din cauza încetãrii definitive a activitãţii angajatorului.

2. Luati legatura cu Agentia de Somaj sa va spuna cum sa procedati.