Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile angajatiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile angajatiilor

lucrez la o firma cu activitate comert haine sh
lucrez de 1 an c-un program de la ora 9 pana la ora 18
am decat 2 zile pe luna librere (doua duminici)
cum pot afla si eu ce drepturi am, ce contract, ce program am
mentionez ca nu am semnat nici un contract
mai mult am dorit sa-mi iau concediu de odihna si am aflat ca am decat 10 zile
in care se includ si sambata si duminica
ce pot sa fac?
multumesc anticipat!
1. Faceti urgent o sesizare la ITM cu toate problemele ridicate aici.

2. Veti primi raspuns cu cele constatate in urma verificarilor si cu masurile luate.
1. Art. 39 C.mun.
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal;
c) dreptul la concediu de odihna anual;
d) dreptul la egalitate de sanse si de tratament;
e) dreptul la demnitate in munca;
f) dreptul la securitate si sanatate in munca;
g) dreptul la acces la formarea profesionala;
h) dreptul la informare si consultare;
i) dreptul de a lua parte la determinarea si ameliorarea conditiilor de munca si a mediului de munca;
j) dreptul la protectie in caz de concediere;
k) dreptul la negociere colectiva si individuala;
l) dreptul de a participa la actiuni colective;
m) dreptul de a constitui sau de a adera la un sindicat;
n) alte drepturi prevazute de lege sau de contractele colective de munca aplicabile.

2. o intrebare retorica ... cum ati stat 1 an de zile la acest angajator fara sa va puneti problema drepturilor si fara sa fi avut un c.i.m. semnat?
ce trebiue sa fac sa intru in posesia contractului meu de munca si daca nu am ce trebuie sa fac?
multumesc
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.

Art.16 alin.3 C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.
......

In caz de refuz al angajatorului , puteti sesiza ITM-ul.
De aceea v-am zis sa faceti sesizare la ITM: vi se va spune daca aveti sau nu CIM si vi se va raspunde si la celelalte intrebari.