avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile salariatului

contract de munca
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:56, 22 Octombrie 2012
Dati mai multe detalii despre problema dvs .. in principiu, drepturile unui salariat sunt :
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal;
c) dreptul la concediu de odihna anual;
d) dreptul la egalitate de sanse si de tratament;
e) dreptul la demnitate in munca;
f) dreptul la securitate si sanatate in munca;
g) dreptul la acces la formarea profesionala;
h) dreptul la informare si consultare;
i) dreptul de a lua parte la determinarea si ameliorarea conditiilor de munca si a mediului de munca;
j) dreptul la protectie in caz de concediere;
k) dreptul la negociere colectiva si individuala;
l) dreptul de a participa la actiuni colective;
m) dreptul de a constitui sau de a adera la un sindicat;
n) alte drepturi prevazute de lege sau de contractele colective de munca aplicabile.
lucrez de un an si doua luni la un magazin cu regim sh si in tot acest timp nu am primit niciun CIM ca sa-l semnez.mentionez ca am avut program de:L-V 9:18;S 9-17;D 9-15.Doua duminici libere pe luna si 10 zile de concediu pe an.
Nu este deloc in regula. Nici din punct de vedere al incheierii CIM, nici al programului, nici al dreptului la CO (sub durata minima prevazuta de lege).
Sesizati ITM si/sau promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului.
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

am fost la ITM si m-a trimis la angajator.ce ma sfatuiti sa fac?

Alte discuții în legătură

Drepturile angajatiilor catalingrigore77 catalingrigore77 lucrez la o firma cu activitate comert haine sh lucrez de 1 an c-un program de la ora 9 pana la ora 18 am decat 2 zile pe luna librere (doua duminici) cum ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata pesticid pesticid Buna seara, Am incheiat CIM pe trei luni ( vorba vine... deoarece inca nu l-am vazut, pe el, pe contract ) De cate ori are voie o societate , in mod ... (vezi toată discuția)
Contract de munca AliMarin AliMarin Lucrez la o gradinita particulara si pe baza copiei dupa CI mi s a spus ca am contract de munca intocmit si inregistrat in Revisal incepand cu 1 octombrie a.c. ... (vezi toată discuția)