Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarire irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarire irevocabila

Buna ziua
Nelamurirea mea este urmatoarea:
la sfirsitul unui proces cu o societate de asigurari, judecatorul a dat o hotarire irevocabila, intelegind ca nu am drept de recurs
cum se poate asa ceva s unui condamnat la moarte i se dreptul la recurs
Oare sa nu mai existe nici o cala de atac?
Poate ma lamuriti dvs ca experti in drept
Cu multumiri
Mentionati mai pe larg obiectul dosarului sau sentinta exact cum a fost ea pronuntata.
deci: societatea de asigurari a cerut plata unei daune, dauna despre care nu demonstra clar ca eu sint vinovat, iar judecatoarea (care sigur a fost mituita) le-a admis cauza printr-o hotarire irevocabila
Dupa cite am observat eu cauza era deja prescrisa, dar la momentul procesului nu am observat acest lucru
Solutie: Admite cererea . Obligă pârâtul să plătească reclamantei suma de 683,52 lei cu titlu de despăgubiri, precum şi suma de 106,11 lei reprezentând dobândă legală calculată până la data introducerii acţiunii, dobânda legală urmând a fi calculată până la data achitării intergrale a debitului. Obligă pârâtul la plata cheltuielilor de judecată către reclamantă în sumă de 81 lei reprezentând taxă de timbru şi timbru judiciar. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 20.06.2012
Conform Lg.202/2010 intitulata Mica Reforma in justitie instantele judeca in prima si ultima instanta (adia doar in fond, fara nicio cale de atac) cererile cu o valoare de pana la 2.000 lei.

In cazul dvs, data fiind valoarea redusa a debitului, hotararea a fost data fara cale de atac.
multumesc ptr raspuns
dar daca in momentul judecarii cauzei nu s-a observat ca cererea era prescrisa