Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca.Azi s-a dat hotararea intrun ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca.Azi s-a dat hotararea intrun proces civil .cu pretentie de daune ...

Azi s-a dat hotararea intrun proces civil .cu pretentie de daune morale,S-a admis cererea in parte cu obligarea paratului la o suma de bani si obligarea reclamantului la suma de 100 lei cheltuieli partiale de judecata ,si cu drept de recurs in 30 de zile de la comunicare,Intrebarea mea este,Eu ca reclamant pot achita suma impusa de instanta pentru cheltuieli de judecata reprezentand (avans avocat)dupa ce primesc hotararea.Daca da paratul mai are dreptul la recurs sau nu?Si pot trimite suma prin posta cu confirmare de primire?
Nu are nici o legătură faptul că dvs achitați acum cheltuielile de judecată cu dreptul partii adverse de a formula calea de atac.Numai partea respectiv poate uza sau nu de dreptul de a ataca hotărârea pronuntata...